Кърмене : © Български Бебе Център
Страници:  1234567>>
Страница:1 от 7
Споделен опит
Изпратено: Анелия (IP регистриран)
Дата: 25 May, 2005 22:18

В тази тема ще помествам части от теми, в които кърмещи мами са преживяли трудности, но са се справили успешно с тях.
Нека тя да даде кураж на всички, които се чувстват неуверени и обезкуражени. Започвам с моята история от преди година и нещо:

Този път няма да искам съвет, а само ще се оплача :-(
Аз съм от майките, които искат да кърмят и досега (на 25 дни сме) с 300 зора, с болки в разранените зърна се справях, но вчера открих, че на бебчо кърмата му идва малко и отново трябва да започвам добавките :-( Много ми е мъчно, особено като всички в къщи ми се нахвърлиха, че съм държала детето гладничко. Аз се ориентирах по пълните памперси и долу-горе спокойно бебче и си мислех че му стига храната, но от вчера показа явни признаци на глад след като се нахрани :-(.
Сега пък като му давам добавка, не мога да преценя колко е изял от гърдата и колко да му дам допълнително. Той яде доста и явно не може да контролира колко стига, аз пък се притеснявам да не го държа гладен и го оставям да яде колкото иска и после като започне едно повръщане, прави огромни локви от мляко, пада един як рев, преобличане по няколко пъти и пак безсънни нощи...

Така ми се иска да си имам млечице и да си хапва бебчо само от мен, защото така става една... Първо изварявам прибори и приготвям храна, после кърмя половин час, после давам добавката от биберон, защото бебчо не ще с лъжица (отделно се притеснявам, че това ще усложни проблема с кърменето), после го държа половин час изправен, защото повръща, после се изцеждам, защото все пак остават 10-тина 15 грама, които болят, междувременно бебчо е повърнал няколко пъти и трябва да се преоблича и така идва ред за следващото ядене :-(
И така... Надявам се следващата седмица, когато станем на месец и отидем на консултация, педиатърът да ни даде някакъв разумен съвет с това хранене.
...Още утре ще се обадя на лекар и ще отидем да ни изтеглят.
Atzilar, детенцето като го накърмя (държа го долу-горе по 15 мин на всяка гърда), плаче и търси още да сучи, върти главичка и мърда устичка. По това съдя, че е гладничко. Ако огладняваше да речем през 2 часа, не е проблем да му давам честичко да суче, но то още докато се отлепи от гърдата е гладничко.
А за психологическата част на кърменето, все се надявам да не е чак толкова важна, колкото я представят всички, но явно не е така.
Проблемите май започнаха, когато около мен започнаха след всяко ядене да питат: "Ама нахрани ли се бебето? Да не е гладно? Ама то въобще не наддава!!! То е гладно!"
И аз започнах твърде много да се притеснявам. Отвратително е, че вместо подкрепа, младата майка получава укори и я обезкуражават, че храната й не стига...
Това е засега, утре пак ще пиша какво е станало на прегледа.
....Няма как, ще се чака до следващата седмица за консултацията. Лекарката ни я няма, но разговарях с нейната заместничка. Ох, докато обаче не ни изтеглят въобще не мога да съм сигурна в нищо вече :-(. Сега се оказва, че бебчо преяжда: много повръща и пак не е спокоен, пак си реве след ядене. Днес ще слагам често бебчо да суче и ще огранича максимално обавката: само ако много иска. Изпратих таткото за лактогонен чай и въобще: борбата продължава :-)
...Здравейте пак
Днес имаме рожден ден, макар и само 1 месец
Вече ни изтеглиха, първия месец сме надали 600 гр. което не е много. Опитвам да увелича кърмата (овесени ядки, лактогонен чай, мляко), но все пак ще дохранваме с изкуствено мляко. Поне се оказа че не трябва да се дохранва много, само по 30 гр. и то следобяд и вечер. Сменихме и адаптираното мляко (от Фризолак на Фризовон), от което хванахме запек. Да се надяваме че с новото (и по-скъпо) мляко няма да имаме запек и повръщане.
А педиатърката не дава бебо да се храни на поискване, както ме съветват повечето от вас. Не смея даже да пробвам, защото ако пак не надава много, ще се чувствам аз виновна. И така, предпочитам да изпълнявам всичко стриктно
А някъде другаде из форума имаше тема относно изцедената кърма, абсолютно ни забраниха да слагаме в хладилник, дори само до следващото кърмене. Сега изцеждам по 15-30 гр., зависи по кое време, но го хвърлям и давам изкуствено мляко, защото не мога веднага да се изцедя и да давам на бебчо, както съветва педиатърката, просто е физически невъзможно за 2 мин да се изцедиш.
Дохранвам с лъжица, опищяваме всичко но няма милост, ще трябва да се яде, а не искам да го отбия с шише.
И така, благодаря на всички които помагат със съвети

Re: Споделен опит
Дата: 25 May, 2005 22:29

с lemy бебетата ни имаха кърмаческа стачка по едно и също време:
Zdraveyte mili mayki!
Obrashtam se kam vas sas sledniya problem.Ne znam dali e tocno problem, no vse pak iskam da spodelya s vas. Moyata dashtericka e na 1.5m i e samo na karma. Po nacalo se rodi malka- 2.400kg i za tova v nacaloto suceshe po 5-10min. nay-mnogo. No postepenno krmeneto se uvelici i stignaxme do 15-20min prez 2.5-3 casa kato taka speshe po-spokoyno i po-prodaljitelno vreme. Ot nyakolko dena obace suci mnogo po-malko (kato proaljitelnost),poema zarnoto,drapva si nyakolko pati i ya ostavya,zapocva da place,posle pak tarsi zarnoto i taka dokato ne se razreve mnogo silno i zaspiva.Imam cuvstvoto ce i davam da yade neshto luto ili krayno nepriyatno. Az obace ostavam v nedoumeniye - naxranena li e ili prosto nyama apetit. SAbulda se sed 1.5-2casa i pak sukame. darpane rev i t.n. Taka si byaxme dobre kato si imaxme opredelen rejim - taka nishto ne moga da svarsha v kashti.
Vazmojno li e kogato ya karmya da ya macat kolikite?No pri vsyako karmene li shte ya macat?Inace imam karma-izcedix se da vidya kolko izliza ot 1-ta garda okolo 90ml-tova razbira se e otnositelno.
Kolko minuti tr. da prodalji po princip edno normalno karmene?
Napravo se cudya kakvo da pravya?Ako nyakoy se e sblaskal s neshto podobno neka spodeli. Priemam vsyakakvi saveti i otgovori.Blagodarya vi predvaritelno!

...Здравейте и от мен!
Дъщеря ми е вече в 6-я м. и може да се каже,че основн сме на кърма.Ако трябваше да слушам педиятърката тр.да почна със сокчета още в края на 2-я м. после пюренца от 3-я и т.н.Но аз не я послушах просто виждах, че бебо не се нуждае от това - та тя не свршваше моето мляко защо тр. да и давам допълнително. може да се каже, че благодарение и на една тема (вече не си спомням коя точно)тук във форума продължих само с кърма.Почнах да и давам сок или плодово пюре в средата на 5-я м.(бях почнала от по-рано но видях,че няма смисъл,тъй като бебо отказваше да пие), а вече от 2 дена и давам и по малко зеленчуково на обяд - да свиква постепенно и с друг вкусове, но не съм заменила основно едно кърмене с нещо друго. Освен това много ми е приятно да си я гушна малката и да я кърмя - просто тези мигове са незабравими за мен(макар и да имаше трудности в началото не се отказах и не съжалявам).
Моят съвет към бъдещите майки е да кърмят колкото се може по-дълго(ако имат възможност разбира се).

Член на сдружение "Български бебе център"

Дата: 25 May, 2005 22:34

кърмаческата стачка не подмина и lavdi:
От 2ни Борянка се държи странно - не иска да суче от гърдите. В момента, в който и дам да суче започва реве, да се дърпа, да се обръща на другата страна. А е гладна - давам й кърма със шише (от шишето тече по-малко -на Авент е, с една дупка). Пробвах със силиконови накрайници - успявам да я прелъжа за малко и пак започва да се дърпа. През нощта няма проблем - може би защото е сънена, суче от гърдите и заспива.
Много е изнервящо - както се смее и се радва детето ти, изведнъж да я карам да плаче и то, защото я храня. Случвало се е на някой от вас? Не знам какво да правя.
...Да, бих приела да се отбиваме, ако Борянка е на 6 месеца и по-леко бих приела факта, но тя е само на 2 и половина.Да чукна на дърво, тази сутрин сука от гърдите. Дано да не е случайно а да спре да "стачкува"

Редактирано 1 пъти последният път 25.05.2005 22:35.

Дата: 25 May, 2005 22:39

Fibi имаше доста проблеми с нейната госпожица. Един от тях:
Моята Марги много силно ме хапе като су4е,направо имам 4увството,4е ще ме перфорира(пробиха и долните 2 зъб4ета).Преди малко така стисна,4е изпищях без да искам и тя плака,защото се стресна.Невъзможно ми е да я кърмя така.Дайте съвети,моля.Май съвсем ще трябва да мина на вариант изцеждане....

Дата: 25 May, 2005 22:42

Ето на какви изпитания подлага малката Евка мама chrisi
Всяка вечер сме така - около 19ч като почнем,скърцане,приплакване,слагам я да папка,като я разхождам,защото знам какво следва - а тя суче няколко минути,след което с рев и писъци се дърпа,все едно люти чушки съм й дала И после повтарявме всичкото отначало - успокоение и люшкане на ръце,закротване,пак на гърдата и пак рев - и така до около 21.30,когато - яла-неяла,тя си знае - заспива здраво след неколкократни будения и после спи и яде съвсем нормално през цялата нощ и през деня.
Как се държат вашите бебета по това време?Не мисля,че е нещо притеснително,но все пак е доста изморително и изнервящо.Мъжът ми се опита да подхвърли,че може да не й стига кърмата - но това беше само до момента,в който видя,че се дърпа с пълна с мляко уста и се полива цялата Днес попаднах и на хубава статия,в която се описва буква по буква същото като типично бебешко поведение през първите месеци (често свързвано с колики,но при нас обикновено ги няма присвиването и ревовете от болки) и донякъде се успокоих,че също като коликите минава докъм третия месец

А нали са наборчета с Алина, Denisy споделя също:
Все едно аз съм го писала !!! И аз си мислех от два три дни да ви попитам за същото, но се притесних че все на оплакване е тръгнало... Алина е само три седмици по-голяма (утре става на два месеца), но прави от една седмица абсолютно същото !!! Много е изнервящо и притеснително на моменти с това вечерно хранене, защото и през деня суче само по 5 минути и после се дърпа. А пък вечер след баня като започне да се полива с млякото по лицето, защото то й тече тя се върти и плаче направо ми се доплаква. По едно време си мислих че вкусът на кърмата не й допада и какво ли още не. Сега се кърмим с лигавник ,за да спасим поне тоалета от подгизване. За доволно заспиване на гърдата и дума не може да става - предпочита гадната биба за успокоение или си суче юмручето. Опитам ли да й дам да си досуче обидено ревва. Сега вече се чудя колко ли ще е наддала за този пълен с перипетии месец и се надявам наистина да са до третия месец тези неразбории с сученето.

Дата: 25 May, 2005 22:44

как се учи бебка да суче, разказва мама snejka:
Как научих бебка да суче от гърда и да вдъхна кураж на другите майчета, сблъскали се с този проблем.
Когато ни изписаха от болницата моята бебка не искаше да суче от гърда, а чакаше с отворена уста биберона. Родих секцио и в болницата никой не ме пита дали искам да кърмя или да му дават добавка. Като се прибрахме в къщи взех нещата в свои ръце. Бебка чака с отворена уста и се сърди, че няма биберон, а мама я мъчи. Гушках я и започвах да се цедя директно в устичката и`. Водичка давах с лъжичка. След няколко дни на рев от нея и от мен, бебка "разбра къде е истината". После внимавах и как захапва, за да може да бъде ефективно сукането. Сега се кърмим успешно вече 5 месеца
.

Дата: 25 May, 2005 23:00

ala, която даваше добавка, мина изцяло на кърмене:
Синът ми вече навърши два месеца. Досега го дохранвах по настояване на лекарката и на свекърва ми. Наскоро установих обаче, че имам доста мляко , но той не го изсуква. На всичкото отгоре два месеца подред наддава с по 1200 грама. Питах лекарката, тя ми каза, че ако мина на кърмене не поискване ще му разваля стомахчето, от много места обаче научавам, че кърменето на поискване все повече се налага в днешно време като модерен метод и сега за себе си не мога да реша дали да го кърмя на поискване или не. Неговата педиатърка явно не държи много на кърменето, защото ми каза - няма да си увеличаваш млякото за сметка на бебето - щяло да се отбие и какво толкова, днес има много хубави адаптирани млека не е първото нито последното бебе, което ще се отбие, ако искаш изцеждай се и му го давай. И сега просто не зная какво да правя. Много ми се иска да го кърмя, но ме е страх и да не му разваля стомахчето.
...ami ot 2 dena sme samo na karmene, w4era mi naprawiha probno karmene - ibebeto izsuka w 12 4asa naobjad 30 gr. karma ot ednata garda. predi towa prawih testa s pishkaneto - ostawih go bez pampers i ot 9 4asa sutrinta do 19 4asa namokri 13 peleni, beshe samo na karma, nakraja mi omrazna i mu slojih pak pampers.

Дата: 25 May, 2005 23:01

seni, която даде идеята за темата:
Ние навършихме една годинка преди три дена и все още сутрин се кърмим, макар че кърмата ми силно намаля и усещам как всичко приключва. Искам да се похваля, че все пак успяхме цяла година, въпреки многобройните пречки и лошите прогнози.
Загубих над литър и половина кръв след тежко раждане и нямах почти никаква кърма - така казаха акушерките и лекарката, при която раждах. От самото начало се дохранвахме с доста изкуствено мляко. Добре, че педиатърката излезе свястна и каза да престанем с формулата. Постепенно минахме само на кърма. След 20 дена почна силно да ме боли при кърмене и се оказа, че имам млечница /бях пила антибиотик/. Кърмех и плачех, таткото безпомощно сновеше наоколо, а аз му казвах като не му се слушат писъци да отива в другата стая. Казвах си, че това е последният ден, в който кърмя и че не издържам повече. Постепенно това премина. После почнаха твърдите болезнени участъци - компреси и т.н. Пак си казвах, че всичко приключва. След шестия месец дъщеря ми почна да ме хапе - пак беше критично, но следвах съветите, които сайтът дава и нещата станаха поносими. След десетия месец кърмата почна много да намалява и Неда не искаше да суче - спря първо на обяд, после и вечер. Оттогава минаха два месеца и още не сме приключили. Искам да кажа на новите мами, които кърмят - НЕ СЕ ОБЕЗКУРАЖАВАЙТЕ, НЕ СЕ ПРЕДАВАЙТЕ И ИМАЙТЕ ВЯРА, ЧЕ ВСИЧКО ЩЕ БЪДЕ НАРЕД! ДОРИ И ДА СТЕ УВЕСИЛИ НОС, НЕ СПИРАЙТЕ ДА КЪРМИТЕ И НАИСТИНА ВСИЧКО ЩЕ БЪДЕ НАРЕД! На мен кърмата ми намалява откак Неда е навършила 4 месеца /тогава почнахме добавка вечер/ и още не е свършила.
Чудя се има ли начин позитивните лични истории, свързани с кърмене, да минат отпред като "важно", за да могат всички мами да черпят кураж от тях.

Дата: 25 May, 2005 23:07

Дадох старта, моля допълвайте smiling smiley

Изпратено: t_ania (IP регистриран)
Дата: 6 June, 2005 12:26

AZ biah po sastia na4in zapo4nah s dobavkite i toi sam se otbi ot shisheto mu bese po lesni i krai,no tova da ne te pritesniava .Moia poznata karmi ve4e 6 mesetza a tri pati deteto i bese na antibiotitzi,kato edinia pat go botzkaha,taka 4e i za tezi kliseta 4e karmata go pazi ,ve4e ne viarvam

Страници:  1234567>>
Страница:1 от 7

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.