Кърмене : © Български Бебе Център
Страници:  12>>
Страница:1 от 2
Клиндамицин мип и кърмене...
Изпратено: krdessi (IP регистриран)
Дата: 14 November, 2008 15:56

съвместими ли са? Помогнете! confused smiley

Lilypie

Lilypie Kids birthday Ticker

Re: Клиндамицин мип и кърмене...
Изпратено: Laurelin (IP регистриран)
Дата: 14 November, 2008 17:33

Преминава в кърмата, може да наруши чревната флора на бебето, да доведе до диария, обаче няма достатъчно изследвания дали само това причинява. Добре е да има пауза от поне 4 часа между вземане на лекарството и кърмене, така че ако го вземаш на 12 часа може да направиш схема на кърменето с минимално дохранване (така че да вземаш АБ точно преди нощния и обедния сън на бебо като го накърмиш преди това). Ако го вземаш на 6 часа, пак може да кърмиш точно преди следващата доза, но ми се струва, че ще се наложи да дохванваш с АМ или замразена кърма, а ти да се изцеждаш и да хвърляш (за да запазиш лактацията на добро ниво)
Колко дни е назначеното лечение? Нали след антибиограма ти го изписаха този АБ?
Сигурно ще се включат и други момичета, за да дадат съвет.

Член на сдружение "Български бебе център"

Дата: 14 November, 2008 17:39

Благодаря, Лаурелин. Цялата работа е в това, че имам някаква стафилококова инфекция. Докторката каза, че нямало проблем да вземам 5 дни, 3 пъти по 1 хапче
от този АБ + вагинални свещички полижинакс. Никаква антибиограма.
Няма начин толкова време да изтърпи бебето...абсурд. Храним се "на поискване", на час и половина-два. Четири часа - няма как. УФФ, незнам какво да правя... confused smiley

Lilypie

Изпратено: snejka (IP регистриран)
Дата: 15 November, 2008 23:49

Питай лекарката за друго лекарство, съвместимо с кърменето.

Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Third Birthday tickers
Сертифициран консултант към Националния комитет по кърмене
Група във Фейсбук; Страница във Фейсбук

Дата: 16 November, 2008 18:45

За съжаление няма как да ти предложим друг АБ, който да ти свърши работа, трябва да питаш гинеколога, както е казала Снежка. Така или иначе АБ преминават в кърмата, но има такива, които се водят "съвместими" и много малко количество стига до бебето. Попитай за варианти, искай антибиограма, защото има много АБ (всеки лекар си има любими и си ги предписва), а влагалищните инфекции са страшно упорити. Да не се окаже, че се мъчите с бебо за нищо. Клиндамицин не е от най-опасните, с доказани рискове и прочее, но все пак не е и от най-съвместимите, сигурно има и по-добър вариант.
Лекувай се, дано мине бързо!

Изпратено: vanina1980 (IP регистриран)
Дата: 16 November, 2008 21:27

Деси съвет не мога да ти дам,но както са казали момичетата по горе да помолиш гинеколога да се съобрази с това,че кърмиш и да ти смени АБ с такъв съвместим с кърменето.Дано се оправиш бързо. pregradka

Дата: 17 November, 2008 09:35

Момичета, питала съм я - имало антибиограма, само дето аз незнаех...не съм си взела още резултатите от микробиологията. Тя ми каза, че от всички антибиотици в антибиограмата ми препоръчва този. Само дето в листовката му пише, че не се взема от кърмачки... Питала съм я и за алтернативен вариант, за друг антибиотик, каза, че този трябва...инфекцията била лоша. Дори питах дали може само вагиналните свещички да свършат работа, тя каза, че се съмнява, но да пробвам. Е, защо да давам толкова пари за тия лекарства /а те никак не са евтини/, след като няма да има резултат?!
В безизходица съм, помогнете ми!

Lilypie

Дата: 17 November, 2008 11:45

Момичета, току-що си взех резултатите от микробиологията и антибиограмата. Антибиотиците, които реагират на стафилококите, са: Ампицилин, Аугментин, Цефалотин, Цефуроксим, Еритромицин, Азитромицин, Клиндамицин /въпросният/, Доксициклин и Ципрофлоксацин.
Според вас, кой от всички е съвместим с кърменето и с кой мога да заменя предписаният ми клиндамицин?
Писах на Снежка, ама незнам дали ми е получила личното съобщение...

Lilypie

Дата: 17 November, 2008 17:15

Понякога е нужно да се комбинират орални и вагинални препарати, за да има успех в борбата с гадинките. Т.е. само свещичките може да не помогнат, но и само оралния АБ също може да не помогне. Мисля, че това е имала предвид лекарката под "съмнявам се, но пробвай"
За ципрофлоксацина скоро имаше тема, погледни там, може да се приема от кърмачки с внимание, добре е да има някаква пауза.
Изписват ампицилин на кърмачки, приет е за съвместим с кърменето от Американската педиатрична асоциация, преминава в кърмата, но количествата са малки и няма доказателства да вредят на бебето. Много рядко и при големи дози може да води до измиране на чревната флора на бебето и алергична реакция. Става дума за прием над 2-3 седмици, а ти ще го вземаш 5 дена, доколкото разбрах. Аугментин, еритромицин и доксициклин - същата работа. Все пак каквото и да вземаш, добре е да има пауза от около 2 часа след приема и кърменето.
За другите АБ сега нямам възможност да проверя. Може да гледаш тук [www.e-lactancia.org] и тук [drugsafetysite.com] дали стават за кърмачки.
Имаш ли замразена кърма? Разбирам, че бебо е на поискване и е изключително кърмен, но все пак може да се подготвиш с лъжичка и замразена кърма за всеки случай. Като изберете с лекарката някой от "позволените", ще знаеш, че рисковете са минимални и паузата може да е по-малка. Според тези сайтове дори няма нужда от пауза между приема и кърменето, но аз все пак бих правила такава, за да може концентрацията на лекарството в кръвта ти (и в кърмата) да падне до половината поне. Да минимизирам и минималния риск, един вид.
Не се отчайвай, начин винаги има. Дори да се наложи няколко пъти да дохраниш с предварително изцедена кърма, на бебо няма да му се отрази негативно. За 5 дена няма да се отбие, ще се гушкате повече, песнички, повече разходки и няма да се усетиш как ще минат тези 5 дена.

Дата: 17 November, 2008 20:39

Лаурелин, бях при друг лекар днес - изписа ми ципрофлоксацин от всичките антибиотици. И някакви вагинални....АБ на 2 часа по 1 хапче. Ще го пия тогава, когато малкия спи повече време....
Ципрофлоксацинът става за кърмачки, нали?

Lilypie

Страници:  12>>
Страница:1 от 2

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.