Сдружение и благотворителност : © Български Бебе Център
Призив срещу високите такси за избор на екип .
Изпратено: pilemile (IP регистриран)
Дата: 24 February, 2010 09:22

Здравейте,аз съм бъдеща майка.В момента съм в осми месец на бременността и ми предстои да избера в коя болница да раждам.Лекарката която проследява бременността ми, е приятна жена и за свое спокойствие желая да родя при нея .Тарифите които ми каза тя ме стъписаха, 900лв за избор на екип при естествено раждане в Тина Киркова сега Света София в столицата.Такива са официалните тарифи.Нямам думи.Аз работя като оркестрант в Софийска филхармония и получавам заплата 500лв.Значи, да си позволя лукса избор на лекар ,трябва да платя две свои заплати почти.Всеки ще ми каже тогава не избирай екип просто влез в която и да е болница и роди.Но от опита на много майки познати и непознати от форуми разбирам,че това е голяма лотария и може дори да те върнат от болницата в която си отишъл ,като ти кажат че няма места.Освен това има и друго,негласната заплаха,че няма да ти обърнат достатъчно внимание,в сравнение с хората които си плащат ,по лошо отношение и т.н.Всеки е чувал за това от препатили или свидетели на такива ситуации жени.Значи избора на лекар е в кавички задължителен за да е спокойна родилката,което е най-важното.Смятам ,че е нещо съвсем естествено да искаш да родиш при лекаря,който е проследявал бременността ти.Създадената през деветте месеца връзка между лекаря и жената и дава спокойствие и доверие от което всяка родилка се нуждае.До средата на миналата година таксата за нормално раждане е била 500лв.как така изведнъж става почти двойна.Четох статия във вестник Дневник от миналата година как тарифите скачат заедно със поскъпването на сиренето.Защо никой не контролира тези цени.Разбирам,че тези болници са търговски дружества и трябва да оцеляват,но нали и ние си плащаме редовно здравното осигуряване и те получават до колкото разбрах по 400лв.за родилка.Тези пари обаче не стигали и това е обоснованието за покачване на цените.Според мен това си е легален рекет.Съгласна съм ,че трябва да има заплащане ,че това си е един вид "екстра", но 900 и дори в някои случаи до 2000лв това е непосилно за средния българин.В Бургас избора на екип струва 200лв,в Севлиево 150(информация от 01.2010г.),защо ние в София трябва да плащаме близо пет пъти повече?Все пак лекаря при който отиваш да раждаш,е там за да прави именно това.Той работи в тази болница,дава дежурства ,ако ти се паднеш в смяната му,ще те изроди ,при това безплатно.Излиза,че плащаш тези пари,заради нарушения график или спешното повикване на лекаря.Да уточня само,че тука става въпрос не за някое величие в медицината,а за нормалния лекар,работеш и даваш смени в болницата.Не става дума и за ползване на допълнителни опции като,по скъпи материали и медикаменти,отделна зала,присъствие на бащата и т.н.На фона на цялата ни действителност,смятам,че тези тарифи са ужасно високи.Но тъй като ние сме всеизвестни факири продължаваме да оцеляваме в тези времена на хаос.Търпението обаче вече е на изчерпване и аз мисля ,че все повече хора мислят така и не отмятат с ръка като казват абе да сме живи издрави пък майната им на парите.Това е така парите не правят бебетата и здравето,но разсъждавайки така се оставяме да ни водят за носа както си искат.Мисля че е редно нашето министерство по здравеопазване да има сила и да да сложи таван на тези такси за раждане съобразен със средната работна заплата.Надявам се да е така.Какво мислите вие настоящи и бъдещи майки и бащи.Редно е да изразим мнението си по въпроса с писмо до министъра,това поне можем да направим.Този форум е с голяма популярност и вярвам че нещата са в наши ръце а не на управляващите.Ако те не правят това от,което аз и други се нуждаем трябва да им се каже конкретно и ясно какво искаме.Това е право на всеки.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.