Клуб 'Здраве' : © Български Бебе Център
еритема нодозум /паникулит/
Изпратено: nadibg (IP регистриран)
Дата: 21 April, 2008 11:53

Моля Ви, мили майчета, ако има майка чието детенце е било с такава диагноза нека ми пише! Детенцето ми е на 2г., поставиха му диагноза еритема нодозум /паникулит/. След хилядите изследвания, които ни правиха в терапията в гр.Варна, не откриха конкретна причина за болестта, предположиха, че е на алергична основа! Моля Ви, ако някой се е лекувал от такова нещо нека ми пише!
winking smiley Много усмивки от нас!

Re: еритема нодозум /паникулит/
Изпратено: plamebg (IP регистриран)
Дата: 21 April, 2008 14:36

Здравей!
Моят мъж имаше такава диагноза преди няколко години, оплакванията му бяха, много го боляха краката при ходене, изобщо при движение и бяха зачервени от коленете надолу, доста дълго се лутаха лекарите, докато му открият какво му е. Премина за около 10 дни, мажеше се с разни мехлеми, пръскаше и някакъв спрей, доколкото си спомням, но точно какъв беше, не помпя. И при него не откриха точната причина, също казаха, че може да е на алергична основа, или пък недоизлекувана инфекция в организма като пневмония, синузит или нещо подобно. А той действително има синузит. Дано по-бързо се оправи детенце!

Изпратено: nadibg (IP регистриран)
Дата: 21 April, 2008 15:56

smiling smiley Благодаря ти, Plamebg! А спомняш ли си кой лекар го е лекувал? Или поне дали е кожен лекар, ревматолог или др.?

Изпратено: @di (IP регистриран)
Дата: 21 April, 2008 16:42

Еритема нодозум е остро имунно заболяване.
Характеризира се с появата на подобни на възли изменения по кожата, както и с общи прояви.
Причинители могат да бъдат: Вируси, Бактерии, Някои медикаменти, Някои прекарани заболявания - няма да ги упоменавам. Понякога причинителя остава неоткрит.

Заболяването е свързано с образуването в организма на чужди частици, срещу които организма изработва имунни комплекси, които да се справят с чуждите тела. Тези комплекси обаче не се елиминират от организма, а остават да циркулират в съдовете. Стените на тези съдове се увреждат от възпалителната реакция.
Предварителни симтоми:
- повишаване на температурата, отпадналост, възпалено гърло, болки в ставите, стомашно-чревни смущения.
Следва:
- надигнати, твърди плаки, симетрично на двете подбедрици, около коленете и горната повърхност на ходилата. Кожата е зачервена, топла, опъната и лъскава. При натиск кожата избледнява и остава вдлъбнатина поради изразения оток на плаката.

Прогнозата е добра. В повечето случаи болестта преминава за 4-6 седмици. Рецидиви обикновено не се появяват, освен око не е останала неизлекувана инфекция.

**************************************************************************************************************************************************************
"...Това, което имаш днес , е онова което си инвестирал вчера. Онова, което ще имаш утре, е това, което инвестираш днес в живота си. Времето е ЕДНО ЦЯЛО, няма минало и бъдеще- те са сламки, за които се хващат удавници...
Да се хванеш за сламката на миналото е като да си вързано куче на синджир, което е приковано към колибката му, и кучето не дава да се добрижи никой до него за да му свали синджира...
Да се хване за сламката на бъдещето може само този, който има нужното знание, което му дава възможност да направи така, че да да избяга от синджира с колибката и двора на "миналото", и да освободи себе си от възможно повече излишни тежести в настоящето, за да е достатъчно лек, и в същото време да не е безумец."

Изпратено: @di (IP регистриран)
Дата: 21 April, 2008 16:43

Желателно е детето да се лекува съвместно от педиатър и имунолог.

**************************************************************************************************************************************************************
"...Това, което имаш днес , е онова което си инвестирал вчера. Онова, което ще имаш утре, е това, което инвестираш днес в живота си. Времето е ЕДНО ЦЯЛО, няма минало и бъдеще- те са сламки, за които се хващат удавници...
Да се хванеш за сламката на миналото е като да си вързано куче на синджир, което е приковано към колибката му, и кучето не дава да се добрижи никой до него за да му свали синджира...
Да се хване за сламката на бъдещето може само този, който има нужното знание, което му дава възможност да направи така, че да да избяга от синджира с колибката и двора на "миналото", и да освободи себе си от възможно повече излишни тежести в настоящето, за да е достатъчно лек, и в същото време да не е безумец."

Изпратено: mandova76 (IP регистриран)
Дата: 20 March, 2009 14:08

здравейте,моето дете е на вече 3г. и също му поставиха такава диагноза,защото има големи обриви на двата крайника отзад на прасеца ,на единия даже са два и на дясната ръка отвътре на дланта също.Големи са колкото 1лв даже и малко по-големи,лекуваме го от декември2008тогава се появиха изведнъж ,и аз неможах да разбера как както казах мазахме го първо със дактакорт крем-никакъв ефект,след това с адвантан крем -веднъж дневнои сироп аериус -също 1път на ден,а в момента аериус не пие защото дерматологът ни посъветва да го спрем,защото е силен за него/беше болен и когато го пиеше беше болен на антибиотик и му се получи влошаване ставаше му лошо и му се виеше свят/сега пие фенистил капки 3пъти по 5капки и се мажем с адвантант крем.Казаха ни ,че може да изчезне от самосебе си ,може да минат месеци и даже година.НИЩО ПОВЕЧЕ.И аз незнам какво да правя тъй като имам още две момчета,с които такива кожни проблеми продължаващи толкова време не съм имала.И аз ще съм благодарна ако някой знае повече и ни обясни повече подробности около това .

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.