Бременност и раждане : © Български Бебе Център
Опит с епидуралната упойка?
Изпратено: Darrra (IP регистриран)
Дата: 20 March, 2010 09:44

Здравейте,

Може ли някой да ми разкаже ако има личен Опит с епидуралната упойка? Какво точно Ви се случи преди и след нея, и най вече доволни ли сте от анестезиолога, специално за Варна ме интересува защото тук май няма много перспективи в това отношение...

Благодаря Ви!

Re: Опит с епидуралната упойка?
Изпратено: Poli78 (IP регистриран)
Дата: 20 March, 2010 12:24

Аз бях със спинална упойка по време на секцио. Много съм доволна от анестезиолога си, но не съм от Варна.
Упойката се слага в гръбначния стълб между 3 и 4 лумбален прешлен. Преди това се поставя местна упойка на това място, която се усеща като ухапване от комар. Самата спинална по никакъв начин не ме боля докато ми я слагаха, въпреки че имам гръбначно изкривяване. Няколко минути след поставянето й има един неприятен момент, когато усещаш, че ти става много лошо, сякаш главата ти ще се пръсне. Трае около 2 минути и после преминава, все едно не е било. Дължи се на привикването на организма към упойката. Докато трае операцията се следят жизнените показатели на родилката и при нужда й се вливат венозно медикаменти през система. Възможно е да й се гади или дори да повърне, но при мен нямаше такива реакции. Единствено ми пресъхна устата и имах силна жажда. Тялото е като сковано под гърдите, няма никакви болки или усещания. Като че ли нямаш корем и крака. Предполагам, че при нормално раждане с епидурална упойка усещанията се губят само частично, за да може все пак родилката да чувства контракциите и да напъва. При секциото си напълно безчувствена.
След операцията упойката започва бавно да излиза и усещанията се възвръщат от горе надолу. Най-накрая започваш да си усещаш пръстите на краката. Необходимо е да се пие много вода, буквално с литри, за да няма впоследствие главоболие.
За мен тази упойка беше шанс реално да присъствам на раждането на сина ми, видях го как се появи на бял свят, как проплака, гушнах го и имам прекрасен спомен от тези мигове. Била съм и под пълна упойка, но там излизането при мен беше кошмарно - с халюцинации, замаяност, гадене, стенене и много дълго. При спиналната просто си лежах, говорех си с останалите родилки в реанимация и за два-три часа упойката си отмина без никакви проблеми.
Епидуралната за разлика от спиналната, която се слага еднократно, се влива през тънък катетър, поставен в гръбнака, и може да се дозира в зависимост от хода на раждането. Моя близка ражда второто си дете с такава в Белгия и каза, че е много доволна. Първото й раждане е било десет години преди това без упойка с бебе над 4 кг. Разликата според нея между двете преживявания е била огромна.
Ти нормално раждане ли обмисляш с епидурална упойка?

Борис
Роден на 09.06.2009 г.- 3200 г, 49 см
На 04.06.2010 г. - 10 580 г, 77 см
На 30.05.2011 г. - 13 000 г, 88 см

Мина
Родена на 23.10.2012 г. - 3800 г, 53 см
На 25.10.2013 г. 9200 г 74 см

Дата: 20 March, 2010 14:43

Благодаря ти за това мнение.

Да, аз мисля да родя нормално, но все още не съм решила за епидуралната упойка. Чела съм много статии и лекции за нея, но искам да говоря с хора лично преживели я. За съжаление в България не е често срещана практика.
Живяла съм в Белгия и Великобритание, включително Шотландия и там нещата стоят друго яче. Достъпът до обезболяване на раждането и начините за това са много.

Колебанията ми са свързани най-вече с начина на поставяне и компетентността на анестезиолога.

Изпратено: Poli78 (IP регистриран)
Дата: 20 March, 2010 19:27

Действително тук в България има като че ли някакъв страх и неопитност сред лекарите да поставят епидурална упойка. Все намират оправдание - или е рано и няма достатъчно разкритие, или пък е късно и няма смисъл. Май не съм чула досега някой да е споделил, че желанието му за епидурална упойка е било удовлетворено. Дано да греша и да се включат жени, които да ме опровергаят. А на теб успех.

Дата: 20 March, 2010 20:06

Благодаря smiling smiley

Изпратено: maria-cg (IP регистриран)
Дата: 20 March, 2010 23:01

Az rajdah s epiduralna upoika, no s cezarorvo se4enie. Goliam zor be6e dokato me nakarat da si izvija grabnaka kato na kotka i kolkoto i da me natiskaha ne uspiaha. No ne e bolialo de. Nakraja mi ja biha sednala, za6toto biah s goliam korem i nemojeh da se svija tolkova. Ne bole6e. Ne use6ta6 ni6to, za6toto ot krasta nadolu si iztrapnal, ne vijda6 kak te rejat , no si v saznanie i 4uva6 vsi4ko. $uh si proplakvaneto na bebka, i mi ja dadoha da si ja cunkam predi da ja iznesat. Ne mi e stavalo lo6o ili pone ne se se6tam. Posle 2-3 4asa ne si use6ta6 krainicite i e malko neprijatno i kato otpuska boli, no ponosimo. Ne e mnogo prijatno de. I vednaga sled kato zapo4na da me otpuska upoikata mi be6e adski studeno i me trese6e. No kakvoto i da e vsi4ko minava i se zabravia, kogato gu6ne6 beb4e. Anesteziolojkata mislia , 4e be6e ok. No i az kato Poli mai nesam 4uvala mnogo da ja obi4at pri estestvenoto rajdane, za6toto tribva da se hvane to4nija moment s razkritieto, a i tia dori i da ne e palan doniakade ne dava dobra predstava na mamata za napavaneto, ta se stigalo do vakumi ili tam kakvoto drugo se pravi za vadene na beb4e. Neznam. Ne iskam da se izkazvam nepodgotvena. Mene pove4e me be6e strah da ne mi bijat palna, neznam za6to imah haljucinacii, 4e moje i da ne se sabudia ot neja. Taka , 4e sam dovolna. A predpolagam, 4e i pri estestvenoto rajdane, kogato te otpuska ne boli, kato pri operacijata. Leko , bezproblemno, barzo i bezbolezneno rajdane jelaja.

Изпратено: Iana_A (IP регистриран)
Дата: 21 March, 2010 04:51

Дара и 2те си деца съм родила с епидурална упойка. Първият път още с влизането в болницата си я поисках. като цяло не е прието да се слага преди да си стигнала до 5 см разкритие, но аз категорично заявих, че си я искам и ми я сложиха без да се обясняваме много много. Самата упойка не промени хода на раждането, нито намали тоновете на бебето нито удължи процеса. Той така и така си беше дълъг. Погледнато в перспектива смятам, че взех страхотно решение да си я искам, иначе 20ч. раждане щяха да ми дойдат нанагорно. Докато си с епидурална упойка преди да е дошъл момента на раждане и напъване всъщност не усещаш нищо. Аз си говорих с приятели по телефона почти през цялото време, все едно не бях отишла да раждам а на сватба.
2то раждане отново завърши с епидурална упойка, понеже имах болки в кръста- бебето притискаше някакъв нерв и не се издържаше. Всъщност при подобна ситуация контракциите дори не се усещат понеже другат аболка е много по-силна и притъпява тази на контракциите. Аз вече имах 5см разкриетие още преди влизнето и самите сестри ми препоръчаха да не се мъча а да я взимам направо. В началото бях решила да не я взимам, но след 5 мин които ми се сториха 15 часа я взех. След поставянето за 15 мин изчзнаха всички болки и спах почти 3ч. преди да родя 2то си дете, което ми дойде доста добре, понеже не бях спала предните няколко дена, та си починах точно преди да напъна няколко пъти и да излезне мъника.
И в 2та случая ми беше поставена много професионално и не съм имала никакви странични ефекти. Нито глава ме е боляла, нито краката ми са изтръпвали.Тука задължително се слага глюкоза заедно с поставянето на упойката и се следят всички параметри на родилката пред 30 мин.- кръвно, температура и т.н. След махането на епидуралната се предполага че не си в състояние да станеш и да се движиш сама до 1 ден, но моят случай не беше такъв. Аз скочих веднага след рагдането и дори се изкъпах сама, въпреки, че сестрата седеше и ме чакаше пред душ кабинката да не би да падна.
Аз лично горещо ти я препоръчвам!Не знам как са раждали жените преди без тази упойка за мене тя е спасение от всички мъки и болки съпроводени с раждането. Много е важно наистина кой ще ти я постави, понеже има все пак дори и много минимален шанс от уврждане и парализа, но не вярвам да не се намери нито 1 добър анестезиолог където живееш. Само за протокола аз съм раждала и 2те си деца в Канада.
Успех и леко раждане и дано намериш добър анестезиолог! thumbs up

Изпратено: ralitsa (IP регистриран)
Дата: 21 March, 2010 06:18

здравеи Дара,да не се повтарям ,но мнението ми се покрива напьлно с това на Яна...и двете си деца родих така ..с пьрвото ме беше страх и веднага си я поисках,с второто доктора из4ака контракциите ми да станат на 2 мин. и тогава ми я поставиха упоиката..има си специални анестезиолози,които ти обясняват какво то4но представлява тази упоика и кои са предимствата и недостатьците с нея...аз сьм В Америка и двете си деца родих тук,но предполагам ,4е и в БГ и навсякьде по света е еднакво,тази упоика се поставя от специалисти,които ги има вьв всяка една болница...аз сьм определно ЗА тази упоика,ако сега раждах,пак бих я избрала...успех и леко раждане detelina

Дата: 22 March, 2010 19:08

Благодаря ви за всичко мнения!!

От другата седмица ще ходя да говоря с лекари и анестезиолози. Надявам се да намеря някой, който да ми се стори надежден.

Изпратено: Tania Grab (IP регистриран)
Дата: 23 March, 2010 01:14

Епидуралната упойка е най-великото човешко постижение yahoo Абсолютен фен съм, не съм имала проблеми с упойките досега.

Изпратено: kivi (IP регистриран)
Дата: 29 March, 2010 09:50

Дарра двете ми еидурални са в щатите и последната в България.Да у нас не е така популярна но не е нещо ново за анестезиолозите и те имат достатъчно опит тъй като това е упойка която се използва и при други операции.При мен и трите пъти нещата протекоха различно.В смисъл като че ли всеки екип си има виждане кога ,колко до кога и т.н. Аз лично съм доволна и я препоръчвам.

Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Lilypie Second Birthday tickers

Дата: 29 March, 2010 14:59

дано и с мен всичко мине добре.

Дата: 18 April, 2010 17:12

Някой който знае как стоят нещата в майчин дом варна? там имаше един лош случай мисля....

Изпратено: nastyushka (IP регистриран)
Дата: 2 May, 2010 23:24

Родих с епидурална в Майчин Дом, Варна. Много съм доволна! Раждането ми мина прекрасно и имам невероятни спомени! С нетърпение чакам да дойде момента пак да забременея - и ще родя само там и само с епидурална! Поставиха ми я в предродилната стая, като получих разкритие - ме ЗАВЕДОХА в родилното, 2 часа след раждане с помоща на сестрите отидох в стаята си. Никакви побочни ефекти не съм имала и смятам че това е едно добро решение, за да преживееш страхотно появата на детето си!

Picture Captions
[Caption.iT - Picture Captions]

Дата: 19 May, 2010 07:41

До няколко дни и аз ще кажа...термина ми е на 23 smiling smiley

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.