Кулинарен : © Български Бебе Център
Белгийската кухня през погледа на един турист
Изпратено: lety (IP регистриран)
Дата: 6 September, 2009 00:18

... или какво успя да види, опита и заснеме един любопитен любител кулинар.
Да видя успях много,
да опитам по-малко,
а да заснема най-малко. smiling smiley
Но... ето резултата vkusno :
Започвам с обичаната от заведенията "Салата Нисоаз" (у нас я наричаме "Ница", само че в БГ съм я яла в по-различен вариант от този)

Тази салата е много вкусна, но честно да си призная салатите не успяха много да ме впечатлят.
Основните ястия ми бяха доста по интересни. Например, ето друго много обичано и сервирано нещо - "Фламандко стю"

Страхотни бяха рибите и морските дарове. По мое мнение, начинът им на приготвяне, по понятни причини, е близък по-скоро до френската, отколкото до средиземноморската кухня. Аз съм страстен фен на последната, но не мога да отрека, че белгийците знаят как да готвят даровете на морето - отлично и много вкусно.
Почти навсякъде сервираха миди, приготвени в сос по избор: чеснов, с бяло вино, със сметана и т.н. Сервират ги в колоритни тенджерки...

... и винаги придружени от пържени картофки. Всъщност тази нация май е страстен фен на пържените картофи. Сервират се задължително с много от ястията. Често на улицата може да се види място, в което се предлагат, заедно с най-различни сосчета, в които да си ги топва човек. Там се продава само това, плюс един два вида наденички или малки шишчета. Даже имаше музей на белгийските пържени картофки smqh .

Ето и мидена супа - страхотна на вкус:

Скаридите са невероятни и на вид и на вкус:

Има много рибни блюда, приготвени по различен начин и с различни видове риби, като например това:

А много ме изненада вида на една риба, не бях виждала подобна до този момент, ето я в суров вид:

Единственото ми разочарование се оказа змиорката в зелен сос. Не ми хареса нито вида, нито вкуса. Всъщност самата змиорка беше хубава, но зеленият сос се оказа отвратителен.

В следващия пост ще са сладките изкушения

Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Fourth Birthday tickers

Re: Белгийската кухня през погледа на един турист
Изпратено: daksi (IP регистриран)
Дата: 6 September, 2009 00:30

Dorade-Това е ЦИПУРА риба.вкусна е много

I am a being. Someone who naturally chooses what is best for me. Someone who is always becoming. Someone who has an inherent talent to take care of themselves. Someone who is naturally motivated to grow, to develop and to achieve their natural potential.

Редактирано 1 пъти последният път 06.09.2009 00:32.

Дата: 6 September, 2009 00:38

Сега продължавам със сладките неща.
Не могат да се пропуснат белгийските вафли. Сервират се натюр - само с пудра захар или с топинг по избор, а избора е огромен : със сметана, с топка сладолед, поляти с разтопен шоколад, гарнирани с пресни плодове, заляти с конфитюр и т.н., включително и с кленов сироп
Ето моя избор:

Естествено не мога да пропусна прочутия белгийски шоколад. Невероятен на вкус, а изобилието на видове, форми и вкусове е просто неописуемо. Ето една нищожна частичка от цялата тази прелест:

Имаше в магазините и мини шоколадови фонтани, в които се топят ягодки или други плодове (нещо като шоколадово фондю) и се получава ето това:

Видях и огромни плочи шоколад с размери около 50 на 50 см. и дебелина повече от 5 см. - черен, млечен и бял. Страхотни за готвене на сладкиши, за разтапяне за топинги и торти и т.н.
А в музея на шоколада имаше дори човек от шоколад в естествен ръст, както и огромно шоколадово яйце, което беше високо почти колкото мен.

Опааа, щях да забравя да спомена за белгийската бира. Изобщо не обичам бира, ако се наканя по някаква рядка случайност да пия, ще е половин малка бутилка и то едва, едва си изпивам чашакта. Ноооо това беше докато не опитах белгийската. Описва се само с една дума - фантастична! И ако ми беше под ръка щях да си пийвам всеки ден. Дегустирах и тъмна, и светла, и т.нар. "жива" бира, даже и черешова бира имаше още ябълкова, прасковена и т.н.) Всичко беше хубаво. Белгийстата бира предлагана в магазини в БГ, няма общо с тази която пих там.
Имаше един специален бирен бар (атракция за туристите), в който имаше 700 различни вида белгийска бира изложени на доста дългичка мострена стена. Още не мога да повярвам, че видях подобно нещо, а мъжът ми как реагира на гледката не подлежи на описание
Та това са моите впечатления, дано не съм досадила с тях, но ми се стори интересно да ги споделя.

Редактирано 5 пъти последният път 06.09.2009 01:05.

Дата: 6 September, 2009 00:41

daksi, благодаря за информацията. Много любопитно. Тази ципура която аз съм виждала по нашите пазари и яла не е червена на цвят. Явно има разновидности.

Редактирано 1 пъти последният път 06.09.2009 00:58.

Изпратено: vanina1980 (IP регистриран)
Дата: 6 September, 2009 09:18

Лети страхотни неща и страхотен разказ.Благодаря ти,че сподели с нас твоята белгийска приказка.Чакаме още снимки и разкази. aplodismenti

Изпратено: Baby (IP регистриран)
Дата: 6 September, 2009 11:22

Вили, благодаря ти за виртуалната кулинарна разходка! Невероятно е всичко, което си споделила! Пожелавам ти още много такива изненади!

Администратор

Изпратено: ivchi (IP регистриран)
Дата: 6 September, 2009 12:53

lety, страхотно звучи разказа ти, още по-добре подкрепен с картинки smiling smiley

Дата: 7 September, 2009 16:19

Благодаря ви, момичета! than you Радвам се, че ви допадна заснетото. Когато гледах блюдата, импулсивно ми хрумна да направя някои снимки и с тях - кулинарно разказче в картинки за клубчето. Дано тази идея хареса и на повече момичета, така ще можем да съберем кулинарни разказчета от различни страни и за различни кухни. smiling smiley

Изпратено: konova (IP регистриран)
Дата: 7 September, 2009 21:07

Летиииии, красота!!!!!!
Много ти благодаря , че си се сетила и задоволяваш кулинарното ни любопитство.

Във Венеция не ми дойде наум да снимам в заведенията , но ще взема да пусна поне снимките от витрините със сладкиши.

Мисис "Кулинарна фурия 2008"

Изненадите на Мери Попинз

Изпратено: Akvarel (IP регистриран)
Дата: 7 September, 2009 21:51

lety , много красиви и вкусни неща си показала.Обожавам морски деликатеси и разбира се шоколад.

Изпратено: silvi7 (IP регистриран)
Дата: 7 September, 2009 22:25

Лети,невероятни изкушения си показала! cvete
Как си се сетила да ги снимаш,Браво!aplodismenti

Мисис "Кулинарна фурия 2007, 2008 и 2009"

Дата: 8 September, 2009 00:28

Благодаря ви за милите думи! than you

Изпратено: vel (IP регистриран)
Дата: 8 September, 2009 00:34

лети,много красиви и вкусни неща vkusno aplodismenti

Изпратено: eli_gb (IP регистриран)
Дата: 8 September, 2009 08:47

Вили, страшна си! Радвам се, че си се наслаждавала на пътуването от към всичките му страни kiss ! Благодаря и аз за тази чудесна кулинарна разходка в света на белгийската кухня cvete ! Да си призная обаче, т.к. определено съм по сладкото, очичките ми останаха във вафличките и шоколадовите изкушения vkusno mnam vkusno mnam vkusno mnam !

Изпратено: Hrisi &Nasko (IP регистриран)
Дата: 8 September, 2009 11:33

Lety всичко е страхотно радвам се че си се насладила на тази интересна страна и не по-малко интересна почивка/надявам се да е било така/а що се отнасая до шоколада аз го обожавам и направо ми идваше да си грабна поне едно парченце от екрана,но за съжаление останах само с гледането/което също беше супер благодарение на теб/ МЕРСИза тази кулинарна разходка

Reglette regime

Изпратено: reta (IP регистриран)
Дата: 25 September, 2009 08:46

Leti,много приятно написана и поднесена информация.Моите благодарности than you -достави ми голямо удоволствие.Трябва да сме ти благодарни и за примера,който даде с това начинание.По този начин се докоснахме до част от кухнята на Белгия и Италия.Пожелавам ти от heart smiley по-често да имаш поводи за подобен вид творчество. detelina

Там където няма избор,колебанието е грешка!

Изпратено: Desh (IP регистриран)
Дата: 26 September, 2009 23:43

Споделеното разказче със снимки е много интересно Благодаря ти много celuvki

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.