Кулинарен : © Български Бебе Център
Десерт/крем с боровинки?
Изпратено: polionce (IP регистриран)
Дата: 20 October, 2009 20:49

Като много малка съм яла един десерт с боровинки, който майката на една приятелка приготвяше, но единственото което си спомням е, че беше някакъв крем с боровинки в чашки. Спомням си, че на дъното на чашата имаше боровинки ( може да е било и сладко или компот от боровинки), и после върху тях някакъв домашен крем и точно този крем обожавах, но незнам как се приготвя. Но от години не живея в същия град и вече съм изгубила връзка с тях и няма как да взема рецептата! Веднъж си спомням, че моята хазяйка прави крем със същия вкус, но и това беше доста отдавна. Така и не взех рецептата, но от нея знам, че този крем се правеше с мляко и желатин имаше в крема и може би масло, но нищо повече не си спомням. Ако някой знае как моля да ми каже? Ще се побъркам, напоследък само за този десерт мисля, и по определено за този вкус на крема!!!

"What we do does not define who we are. What defines us is how well we rise after falling!"

Re: Десерт/крем с боровинки?
Изпратено: margarita (IP регистриран)
Дата: 21 October, 2009 09:33

Предполагам, че никой незнае каква точно рецепта търсиш, но можеш да пробваш и да я откриеш. Има много варианти с мляко, желатин, масло, жълтъци и т.н.

konova - универсален домашен крем , който става за торта , еклери фунийки...
-1 литър прясно мляко
-3 яйца
-5с.л. с куп брашно
-10 с.л. захар/или на вкус/
-ванилия/3 прахчета/
-100г масло /прибавя се в топлия крем/

Прясното мляко се сварява.В купа се разбъркват яйцата , захарта , брашното и малко мляко.Трябва да стане гъста каша.Кристалите на захарта помагат брашното и яйцата хубаво да се съединят , без да става на валки.Тази смес се изсипва при непрекъснато бъркане към врящото мляко.Бъркането продължава няколко мин., докато кремът се сгъсти и стане гладък.В още топлия крем се прибавя ванилията и маслото.Разбърква се отново, докато маслото се разтопи.Кремът се оставя да изстине и от време на време се разбърква , за да не хваща коричка.

Крем: от торта"Паяк"
4 яйца - направих го с 3 яйца
1 и ½ ч.ч захар - сложих само 1 ч.ч.
7-8 с.л. брашно - използвах 6 с.л. с връх
20 гр. желатин
800 мл. мляко прясно
2 с.л. какао
1 ванилия
Крем: жълтъците се отделят от белтъците. Разбиват се с вилица. Отделно се разбърква брашното с малко вода. Жълтъците и брашняната каша се смесват.
Желатина се разтваря на водна баня
Млякото се слага на котлона с 1 ч.ч захар. Като се сгорещи се добавя на тънка струя жълтъците и брашното, след това и желатина. Завира и се маха от огъня.
Разбиват се белтъците с ½ ч.ч. захар (може и по-малко, може и без захар, ако ви се струва, че ще стане сладко)
Прибавят се белтъците в крема при напрекъснато биене с миксер.
Крема се разделя на две. В едната част се слага ванилия, а в другата 2 с.л. какао.

Крем парфе "Елит"Продукти:
350 мл. прясно мляко
150 гр. захар – по-добре пудра захар
350 мл. течна сладкарска сметана за разбиване
20 гр. желатин + 100 мл. вода
Какаов сироп
Вишни – пресни, от компот или замразени
Начин на приготвяне:
Захарта се разтваря в студено прясно мляко, затова е по-добре да е пудра захар. Желатина се разтваря в 100 мл. студена вода, след което на водна баня до пълното му разтваряне или в микровълнова за секунди.
Сметаната се разбива. Всичко се смесва студено. В дъното на чаши за сервиране се слагат вишни, обливат се стените с какаов сироп и се слага крема. Престоява в хладилник, за да се охлади и стегне.

Има и много много други

Изпратено: konova (IP регистриран)
Дата: 21 October, 2009 10:15

polionce,Марги ти е дала рецепти за много приятни кремчета.Добре е да ни насочиш поне към вкуса на крема.По- скоро еклеров , или по- скоро парфе.На база заквасена или течна сметана?А вероятно е тип пана кота - прекрасно върви с боровинки.
Мисля , че сега е време да експериментираш.Прави кремчета на сметанова или яйчена основа с различно съотношения и може би ще се доближиш до вкуса.
И да знаеш , че вкусът от детството никога не се завръща с цялата си прелест.

Основно правило:Когато желираш, на 500ml обем се полага 10г желатин.

Успех!

Мисис "Кулинарна фурия 2008"

Изненадите на Мери Попинз

Изпратено: polionce (IP регистриран)
Дата: 21 October, 2009 18:18

Много ви благодаря. Ще ги пробвам всичките, пък дано някой от тях се окаже точно този дето търся. А и да не е , пак ще си хапна сладки кремчета:-).

"What we do does not define who we are. What defines us is how well we rise after falling!"

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.