Кулинарен : © Български Бебе Център
Страници:  12>>
Страница:1 от 2
Коледна и Новогодишна трапеза
Изпратено: hana1 (IP регистриран)
Дата: 10 December, 2007 10:20

Знам че има много време до Коледа и Нова година, но тази година съм решила да готвя всичко, дори и сладкиша, който друг път взимаме от някъде в последния момент. Така че много ще се радвам ако споделяте какво ще бъде вашето меню за празниците, а още по-добре и с рецепти за ястията. Аз вече намерих доста рецепти, но все пак друго си е когато някой вече ги е пробвал и сподели кое му харесва и как точно го прави. Така че "кулинарни фурии" - давайте идеи и съвети за трапезата по празниците.

Re: Коледна и Новогодишна трапеза
Изпратено: alegra (IP регистриран)
Дата: 10 December, 2007 16:28

Аз мисля да се доверя и тази година за половината неща на свекървата,а за другите съм си избрала няколко рецепти от "Вкусотиите на мама Ева " smiling smiley

Picture Captions
[Caption.iT - Face in Hole]

бебе Ема:
19.04.07-3350гр./50см.;
22.10.07-7800гр./69см.;
21.04.08-9100гр./77см.
09.02.09-12кг./87 см.

Изпратено: bobi@ (IP регистриран)
Дата: 10 December, 2007 16:50

На Коледа сме в мама и тя ще прави капама - ммммм, много я обичам. Естествено и салати, мезета.
За Нова година - поръчали сме си всякакви вкусотии на барбекю /там, където отиваме, има страхотно зидано барбекю/ и пак салати, мезета ...
От цялата работа най-много ме радва факта, че няма да се занимавам с нищо!

Изпратено: svetlena (IP регистриран)
Дата: 10 December, 2007 17:05

Ще бъдем при свекървата, а тя ако може и 1100 манджи ще направи. За Коледа говорихме, че ще правим Банска капама, страхтно богата и вкусна манджа. Понеже синът ми е рожденик на 25,12 и ще имаме гости-за тях ще има пържили задушение с гъби-класическа рецепта в йенска тенджера. Салатите са по подразбиране.

Изпратено: chrisi (IP регистриран)
Дата: 10 December, 2007 18:11

За Бъдни вечер ще правя питка и постна капама - много е удобна, защото всичките манджи се готвят на едно (чушките с различните плънки, сарми с различни плънки и зеле), мирише страхотно и е още по-вкусна - миналата година я правих и мисля още поне няколко да си я употребявам grinning smiley Към това ще има или баклава, или сиропирана баница с тахан - според настроението и времето, с което разполагам (за баницата с тахан трябва да точа корите, не става с готови).
За Коледа ще сме у свеки, тя прави пуйка със зеле. За Нова година няма да сме в София, но сами ще си правим нещата - понеже подозирам, че никой няма да е в настроение да готви, вероятно ще е нещо лесно - скара или печено.
Иначе малко следновогодишно ще правя едно глиганско, което имам във фризера - не съм се засилила отсега да му търся рецепта, но ще бъде предварително мариновано, печено и вероятно приготвено в гювеча, за да е сочно.

Изпратено: Baby (IP регистриран)
Дата: 10 December, 2007 19:01

Хриси, моля те дай малко повече инфо за посната капама!

Администратор

Изпратено: mama Eva (IP регистриран)
Дата: 10 December, 2007 19:02

Baby Написал:
-------------------------------------------------------
> Хриси, моля те дай малко повече инфо за посната
> капама!
>
>

и аз в нея се зачетох и ми стана интересно!

Мисис "Кулинарна фурия 2007" cvete Мисис Златни ръце cvete Мисис Биберон 2008 cvete "Вкусотиите на мама Ева"!

Изпратено: кокал (IP регистриран)
Дата: 10 December, 2007 19:24

mama Eva Написал:
-------------------------------------------------------
> Baby Написал:
> --------------------------------------------------
> > Хриси, моля те дай малко повече инфо за
> посната
> > капама!
> >
>
> и аз в нея се зачетох и ми стана интересно!
>
И на мен това ми грабна вниманието - още повече щом става лесно winking smiley Иначе за Бъдни вечер обикновено спазвам изискването за много и различни постни яденета и капвам от умора.
За Коледа ще сме си само ние вкъщи най-вероятно и ще си сготвим нещо по наш вкус.
Нова година се очертава да я посрещаме на заведение, но на 1 януари отдавна сме планували капама. И баклава, разбира се.

Мишокът е на "три без малко".

Изпратено: chrisi (IP регистриран)
Дата: 10 December, 2007 20:27

Много лесно се прави постната капама. Приготвят се плънка за сарми и за чушки с ориз, стафиди и гъби. Отделно - сварен боб за пълнени сарми с боб. Част от боба се мачка на пюре с подправки и с него се пълнят (предварително накиснати във вода да омекнат) сухи чушки.Имаше и плънка с праз, орехи и домати също за сухи чушки, но на мен не ми хареса на вкус.
И се редят в гювеч - ред кисело зеле, ред сарми с ориз, пак зеле, сарми с боб, зеле, чушки с боб, зеле, чушки с ориз и така докато се изчерпят продуктите. Аз обикновено не правя толкова редове, а слагам на един и същи ред сарми и чушки с еднаква плънка. Отгоре са покрива пак с малко зеле, залива се с вода (не много) и се пече във фурната до готовност (приблизително 2 часа са достатъчни, няма месо и може и по-бързо да стане, ама за зелето все пак си трябва време да поомекне). Не е сложно за приготвяне, плънките човек може и от предния ден да си направи да си спести работа, пъхаш във фурната и си направил поне 4 вида постни ястия накуп smiling smiley
Ако някой иска точни рецепти за плънките, ще ги изровя, но това са обичайните неща, които се правят за Бъдни вечер по класическите рецепти на всяко семейство.
А количеството е огромно - ако заредите един 5-литров гювеч като мен, има да си го ядете до Нова година grinning smiley

Изпратено: nadja_r (IP регистриран)
Дата: 12 December, 2007 00:34

Понеже ме пита за коледни сладки днес ,виж какво си харесах:file:[www.tialoto.bg]
Има и много други хубави рецепти.
само нямам идея къде да намеря сладкарски бои spamafote smiley -няма в Бурлекс

Изпратено: mery (IP регистриран)
Дата: 12 December, 2007 01:15

Ако не намериш сладкарска боя,същата работа върши и боята за яйца-тя е безвредна.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Изпратено: margarita (IP регистриран)
Дата: 12 December, 2007 09:21

Само сладкишите съм измислила - баклава и салам торта, а ако имам време може и фунийки, пълнени с кремче.
Ако не вали много сняг и ако са отворени проходите, ще ходим при моите родители. И разбирате, че маминка ще ни готви от нейните вкусотийки.
Ако си стоиме в къщи ще измисля накакви салатки и месцета на момента.

Дата: 12 December, 2007 12:09

Мерси Mery smiling smiley

Изпратено: patrik mirko (IP регистриран)
Дата: 12 December, 2007 22:07

Izvinjavm se za latinitsata - njamam kredor! A mi se iska da spodelja sad smiley
Nie shte sme na gosti na roditelite musmiling smiley Svekqrvata prigotvja menjuto, koeto vinagi e edno i sqshto na koleda, tipi4no finlandski jastia. Mozhe da ima razlika samo v sladkishitesmiling smiley
Tuk se praznuva na 24.12 ve4erta, na masata zadqlzhitelno ima pe4en but i 4 vida jastia, prigotveni ot vid sladki kartofi, morkovi, tsveklo, 4eren drob. Za desert se servira oriz s mljako, kato tuk ne go pravjat sladqk, malko e soleni4qk na vkus, zalivat go sas neshto podobno na nashia oshaf, prigotven ot isusheni plodove i stafidi. Osven vinoto i birata se pie i Glogi, koito mozhe da e alkoholen ili ne smiling smiley. Tova e neshto sredno mezhdu vino i sok, pie se goresht sas bademi i stafidi vatresmiling smiley
Na snimkata parvata mi koledna trapeza vav finlandia.

Изпратено: mama Eva (IP регистриран)
Дата: 12 December, 2007 23:13

Маргарита, моля те дай рецептата си за фуниики с крем

Мисис "Кулинарна фурия 2007" cvete Мисис Златни ръце cvete Мисис Биберон 2008 cvete "Вкусотиите на мама Ева"!

Изпратено: herrera79 (IP регистриран)
Дата: 12 December, 2007 23:29

НИЕ ТАЗИ ГОДИНА ЩЕ ПРАЗНуваме на 24., понеже ако се съберемна 25 ,а на 26 всички са на работа ,та затова така сме решили ,все още не съм измислила менюто ....мисля салати снежанка и руска ,баница ,баклава,сърми ...но основното нищо не се сещам . Така ,че казвайте .

**********************************************************************************************
Puedes ser solamente una persona para el mundo, pero para una persona tu eres el mundo.

Изпратено: hana1 (IP регистриран)
Дата: 13 December, 2007 20:51

Ето това ще го направя със сигурност за празниците, но вътре ще е с доста повече месо... [www.eva.ru]
Моите хора категорично отказаха пуйка... така че продължавам да мисля менюто

Дата: 18 December, 2007 00:20

На нас ни се размина ходенето в Русе Хана,но ще бъдем в нашите за Бъдни вечер,а за Нова одина за сега се очертава да сме си в къщи.От 2 дни гледам рецепти и се чудя,но със сигурност за сега идните Събота и Неделя ще направя коледни сладки и тиквеник.Сърми мисля ,и различни салати,а за 31-ви имам свинско месо и ребра във фризера...Тутманик със сигурност...
Като измисля салатите или нещо друго ще пиша пак

Изпратено: margarita (IP регистриран)
Дата: 18 December, 2007 13:46

Ева, ето рецептата за фунийките и извинявай, че се забавих
2 яйца
1 ч. ч. захар
1 ч. ч. кисело мляко
половин ч. ч. олио
2 ванилии
1 чаена лъжичка сода
около един килограм брашно. Меси се твърдо тесто. Оставя се малко да почине. Навива се на фунийки от фолио или формички, ако имаш. Пече се и се вадят от фолиото. Аз си правя фунийките от капачките на кисело мляко. Пълнят се с крем и се топят в млени орехи.
Крем:
1 л. прясно мляко
7 супени лъжици брашно
захар на вкус (около една чаша)
3 яйца (белтъците и жълтъците се разбиват отделно, като жълтъците се слагат в млякото да поврат,заедно с брашното, а белтъците като се махне крема от котлона)
малко маргарин
ванилия

Изпратено: Geiza (IP регистриран)
Дата: 18 December, 2007 14:50

Умирам за фунийки,обаче си намерих формата за орехчета и вместо фунийки ще направя орехчета с крем.

www.bg-mamma.com

Редактирано 1 пъти последният път 18.12.2007 14:51.

Страници:  12>>
Страница:1 от 2

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.