Кулинарен : © Български Бебе Център
Страници:  123>>
Страница:1 от 3
Как да правим по-сполучливи фотографии foto
Изпратено: Baby (IP регистриран)
Дата: 19 January, 2009 11:11

Реших, че темата би била полезна, не само за снимки на нашите деца, но и на кулинарните красоти, които вскяка създава.
Ще използвам съветите, дадени от Димитър Карабойчев в статията Как да правим по-сполучливи фотографии на нашите бебенца и деца и ще допълвам с мои коментари.

1. Снимайте, колкото се може повечена практика цифровите снимки са почти безплатни/инвестира се само в батерии/. Освен това, една от най-добрите страни на цифровите фотоапарати е лесното изтриване на лошите снимки, както от самия апарат, така и, след свалянето им на компютъра.

2. Запознайте се с апарата си. Прочетете инструкциите от книжката и научете всички функции и възможности, които предлага. Научете се да държите здраво фотоапарата, докато натискате спусъка, защото всяко движение ще доведе до неясно очертание на предметите и хората. За целта дръжте ръцете си прилепнати до тялото или намерете опора, където да поставите апарата. Инвестицията в триножник също би решила проблема с размазването на образа, в случай, че сериозно сте решили да се отдадете на фотографията, като хоби.

3. Слезте на нивото на обекта. Нека снимката да показва света от нивото на обекта. Това също помага за по-равномерно разпределяне на светлината от светкавицата върху него. Запълнете кадъра с Вашия модел и със сигурност ще подобрите снимката. Снимайте под различни ъгли, след това лесно можете да изберете най-подходящия.

4. Уверете се, че снимате в макро режим. Всеки цифров фотоапарат има функция за снимане от близо. Ако снимате в близък план на микро режим, снимките са размазани! Превключването в макро режим става от бутин, който трябва да се премести в положение до образ с цветенце. Разстоянието, от което снимате не трябва да е по-малко от около 30 см.

5. Подготовката преди действителната снимка е много полезна. Решете къде искате да направите снимката, преди да вземете апарата си. Реквизит, като шапки, шалове, цветя, кошници, различни прибори, както и интересни съдове, биха били много полезни за композицията на интересни снимки. Хубаво е да съчетаете цвета на фона и този на ястието, контрастът също е важен за получаването на ефектна снимка.

6. Правете снимките, когато има достатъчно естествена светлина. Разсеяната светлина идваща от прозореца е най-подходяща за правенето на натюрмортни снимки, снимайте по възможност без светкавица, тя прави снимката “плоска”. Избягвайте източника на светлина да бъде зад обекта, защото резултата ще бъде само един силует, в такъв случай използвайте запълваща светкавица. За външни снимки, малко по-облачното време е по-добре от слънчевите обедни часове, (които създават неприятни сенки).

7. Избягвайте хаос и бъркотия на заден фон. Огледайте фона за премети, които не са толкова очевидни, но биха развалили снимката. Сменете позицията си, ако не можете да промените позицията на обекта или обърнете верикално апарата, за да избегнете нежелани части от фона, а така също ще избегнете и ‘отрязването’ на части от обекта.

8. Качете готовите снимки на компютъра. Изберете най-добрите и при нужда направете корекции/на контраста, размера или др./ с помощта на програма за обработка на графични изображения. Лесно може да се изреже част от снимката, за да е по-ясен и въздействащ крайният резултат.

Редактирано 1 пъти последният път 19.01.2009 11:47.

Re: Как да правим по-сполучливи фотографии foto
Изпратено: mama Eva (IP регистриран)
Дата: 19 January, 2009 13:06

Евка, много полезна тема и изключително полезни съвети. Аз все още се уча и експериментирам.
Да си призная, понякога едно ястие го снимам поне пет пъти, а е имало и случей - над 15 пъти, докато реша че ми се е получило. Зависи от времето, с което разполагам де.
Мисля,че пастелните цветове/като фон/ са много подходящи за кулинарни снимки и контрастните също.
Ти се справяш блестящо с това начинание!
И отново казвам, храната първо трябва да се консумира с поглед/сетивата и тогава с устата.
Снимката/в интернет простарнството/ играе основна роля за това.

Мисис "Кулинарна фурия 2007" cvete Мисис Златни ръце cvete Мисис Биберон 2008 cvete "Вкусотиите на мама Ева"!

Дата: 19 January, 2009 14:08

Евка, благодаря, уча се и аз, и много снимам/когато имам време/. Надявам се в темата да се появят и конкретни въпроси, споделен и друг опит.

Има развитие в умението да снима всяка една от кулинарките тук. Сигурна съм, че с времето, опитите и желанието все по-често ще радваме очите си с кулинарни фото шедьоври.

Администратор

Изпратено: margarita (IP регистриран)
Дата: 19 January, 2009 14:20

Само да добавя, че фотоапарата е от изключително значение. Аз съм с такъв скапан, без никакви възможности, но това си е. Гледам да снимам на естествена светлина, без светкавици. От близо със светкавица осветява всичко и това не зависи от мен или от уменията ми.

Изпратено: Niko2009 (IP регистриран)
Дата: 19 January, 2009 15:33

Много полезна тема,благодаря.Подтиква ме да разгледам функциите и режимите на снимане,а не да щракам само на auto.

Lilypie Third Birthday tickersLilypie Kids Birthday tickers
Нека се държим така,че да има по-малко наранени детски души!
"За едно дете няма по-голям ужас от това да не го обичат, да го отблъснеш е за него пъкълът, от който трепери...ако можехме да ликвидираме отблъскването човекът щеше да бъде друг.Може би шантавите щяха да са по-малко...и затворите щяха да са по-малко.Но всичко е там, в началото" Стайнбек

Дата: 19 January, 2009 15:44

Марги, не мога да се съглася съвсем с теб. Ето и доказателството:

Твоя снимка от преди малко повече от година

Някои от последните снимки, които си показала тук:

Банички, които ти се иска да се пресегнеш и сграбчиш, докато са още топли.

Гевречетата:

Сладкиш със сладко:

Редактирано 1 пъти последният път 19.01.2009 15:51.

Изпратено: camino (IP регистриран)
Дата: 19 January, 2009 15:54

Евкааа, прочела си ми мислите, тази сутрин като ти видях снимките на чесновите питки, си казах, че вече не издържам и щях да те събудя с лично да обясниш кое, как, на каква светлина с подробности! И я да споделиш с какъв апарат снимаш, винаги са ти супер снимките, не само в кулинарния.
Аз лично снимам с функция или за портрет, или ако е разрез на нещо, с макро, заставам далечко обаче и със зума, че светкавицата иначе променя цветовете. Но без светкавица не ми стават снимките, може би навън трябва да снимам?
Марги, твоите пък много ми харесват, винаги контрастни и с хубави цветове.

Дата: 19 January, 2009 15:55

Не съм си сменяла апарата, с който снимам - Praktica DC 42. smiling smiley

Една от първите снимки, показани в клуба:

От преди година - питката на Хриси:

Последната, от вчера - питки с чесън и розмарин:

Редактирано 1 пъти последният път 19.01.2009 15:57.

Дата: 19 January, 2009 16:01

И как правиш номера да стават такива замъглени на заден фон? Не го мога това, а нямам никаво желание някой да ми гледа столовете и шкафовете.
Не си сменяла фотото, но не си го и споменавала, мерси!

Дата: 19 January, 2009 16:10

Вале, за да обработя вече готовите снимки използвам програмата GIMP.
С него, ако се налага, изрязвам част от снимката, после правя корекции на осветеността и контраста, накрая замъглявам: [gimp-bg.com]

Администратор

Дата: 19 January, 2009 17:01

Вале, благодаря ти за милите думи относно снимките ми.
Евка, снимам отблизо с една функция за цветя, (открих я случайно) която дава фокусиран близък план, но трябва да е без светкавица, иначе се получава само един блясък и нищо не се вижда. Това са възможностите на апарата.

Дата: 19 January, 2009 17:11

Марги, и аз тази функция използвам - за снимане в близък план. Не делюбвам и аз светкавицата. smiling smiley

Последните ти снимки са страхотни, затова си позволих да ги покажа още веднъж! give rose

Администратор

Дата: 19 January, 2009 18:14

И аз имам тези ефекти за замъгляване и подобни, но на самия апарата. Чудно ми е,защо ги няма на диска към апарата, за да го правя след като ги сваля, защото иначе не е много удобно.
Иначе и аз снимам само на цветенцето от близо. На дневна светлина става страхотно, но аз готвя предимно вечер и снимам на слаба светлина. Това понякога ми изиграва лош номер и ме ядосва.
Евка, тази програма лесна ли е, от къде се тегли точно sram

Мисис "Кулинарна фурия 2007" cvete Мисис Златни ръце cvete Мисис Биберон 2008 cvete "Вкусотиите на мама Ева"!

Дата: 19 January, 2009 18:51

mama Eva Написал:
-------------------------------------------------------
>На
> дневна светлина става страхотно, но аз готвя
> предимно вечер и снимам на слаба светлина. Това
> понякога ми изиграва лош номер и ме ядосва.

И аз така

Дата: 19 January, 2009 19:26

Ева, открих и аз топлата вода, че и аз съм я имала тази функция, ползвам picasa, на гугъл програмата за снимки, дори няма нужда да се изрязва кое да се замъгли, ноо кой да задълбае толкоз!
Ти сериозно ли с този апарат снимаш, това се казва малко бижу (но и майстора си е майстор!), потърсих го, защото не го бях виждала, но явно вече не се продава. Дали и другите практики ще вадят такива снимки?

Изпратено: boani (IP регистриран)
Дата: 19 January, 2009 19:47

Ние нямаме апарат и снимам с gsm-a,но живот и здраве като си вземем ще се възползвам от съветите на Baby than you затова се извинявам за качеството на моите снимки... izchervqvane

Дата: 19 January, 2009 20:19

Моя е PRACTICA DPix 740Z

Изпратено: konova (IP регистриран)
Дата: 19 January, 2009 20:51

Евите и попара със сирене да снимат , пак ще изглежда като бижу.
На апаратчето , с което снимам пише SONY Cyber-shot DSC - T5.Вероятно може да прави чудеса , но кой да го помоли. misli Обикновено снимам на кухненския плот , преди сервиране .Все бързам,ръцете ми мърдат.......пародия на фотограф . Вкъщи много ми се смеят .Светкавица светка и денем и нощем.Като разбъзикам нещо , викам помоооощ help .
Изчетох темичката с интерес .Едната Ева ме запали по форумско готвене , сега другата да ме запали и по фотографията.............подстрекателки такива. wink1

Мисис "Кулинарна фурия 2008"

Изненадите на Мери Попинз

Дата: 19 January, 2009 21:22

Вили, по моя апарата-Сони някакво си/но няма по-добър от предния ми канон, правеше златни снимки от близо/ има каквото се сетиш от хладилника и кухненските шкафове.
менюто на шератон ряпа да уде.
А колко е мазен горкия вече, уж все се мия, трия, но уви. Юли ме бъзика.....аз му викам, че ми размазани снимките, а той ми вкиа, ами изтриеш олиото от обектива, може и да се оправи lol
Снимам предимно върху печкт, като клогам по нещо отдолу, защото пускам лампата на ширмата, иначе е тъмно.
Преди с оня си бях намерила едно местенце и се получаваше, но този там не прави хубави снимки.

Изпратено: gippy (IP регистриран)
Дата: 20 January, 2009 09:09

Двете Евки и Вилито за златни на снимките. Винаги са разкошни.
Аз все забравям да снимам и снимам в последния момент, та фона хич не ми се получава.При мен размазването на заден фон се получава когато снимам с детайлно снимане и апарата фокусира отпред. Ама то вече кога ли ми остава време да приготвям нещо хубаво че и да го снимам sad smiley

Страници:  123>>
Страница:1 от 3

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.