Седянка : © Български Бебе Център
Страници:  12>>
Страница:1 от 2
Кои езикови грешки ви дразнят най-много
Изпратено: Ralipilote (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 02:07

Сега край баловете се замислих-знаете ли колко българи пишат и произнасят:
абитюриентка вместо абитуриентка
казват
натурален акт вместо нотариален
имам на в предвид вместо имам пред вид

J'aime la vie! ma famille, mes amis, la glace vanille et surtout les " gens biens" quels qu'ils soient, quoi qu'ils fassent, quoi qu'ils gagnent!!je déteste les opportunistes, les cons, les radins et surtout l'ignorance des autres! AIMER!!

Re: Кои езикови грешки ви дразнят най-много
Изпратено: konova (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 08:30

предвид/пише се слято/ smiling smiley

В кулинарните форуми и сайтове ме дразни сместта вместо сместа.

Мисис "Кулинарна фурия 2008"

Изненадите на Мери Попинз

Изпратено: venn (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 08:40

на в предвид ми е много любимо winking smiley
И нещо много типично за Зарата - тук хората масово казват "отивам да пазаря" вместо правиното "отивам да пазарувам" grinning smiley Ама тооолкова е типично, че аз всъщност преди години си мислех, че пазаря е правилно - докато една дружка от друг град не й направи впечатление, та така забелязах и аз smiling smiley
А, и още нещо типично за тук - много обичаме "вам" накрая на глаголите - напр "купВАМ" вместо "купУВАМ" smiling smiley

Но ако трябва да бъда честна - не ме дразнят подобни грешки, просто ми правят впечатление

Изпратено: shturcho (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 13:33

кОпувам, съжЕлявам, гЕнИколог, еФтино

Изпратено: mama2008 (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 16:09

изявам, кусам, купвам, ухонце, оконце и още, и още, да не вадя тефтера eye popping smiley

Дата: 23 May, 2011 16:32

ох, и ме дразни някой като говори за себе си в 1л,мн.ч., от типа на Ще ходиме, вм. ще ходя. Като някои крале си говорят за себе си lud smqh

J'aime la vie! ma famille, mes amis, la glace vanille et surtout les " gens biens" quels qu'ils soient, quoi qu'ils fassent, quoi qu'ils gagnent!!je déteste les opportunistes, les cons, les radins et surtout l'ignorance des autres! AIMER!!

Изпратено: Baby (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 16:39

Липсата на пълен член ми прави впечатление...

Администратор

Изпратено: Donika (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 19:13

Дразня се, когато се изпуска част от думите. Например вместо "много" - "ноо", "вървя" - "въря" и т.н. Каккво толкова коства да изречеш цялата дума. Лошото е, че и аз го правя понякога.

www.bg-mamma.com www.bg-mamma.com

Когато човек силно желае нещо, цялата Вселена му съдейства!

Изпратено: Tania Grab (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 21:01

Малиии, болна тема, ама при мен е професионално изкривяване, особено някой кат' тръгне да пише на английски...

Изпратено: farfalla (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 22:43

Живея в Търговище. Не знам дали е местен недостатък или аз прекалено съм се вдаскалила,обаче всичко в мен завира и закипява когато чуя глаголи от типа: "спиме", "правиме", "ходиме", "седнеме" и т.н. Засичала съм изречения с поне 5 такива неправилни форми. Най-ме е яд, че ги употребяват дори детски учителки и детето се намира в дефектирана езикова среда, и, съответно - прихваща. Но НИКОГА няма да се уморя да го поправям и наставлявам. Странното е,че мъжът ми, родом от Търговище, не говори по този начин и ме подкрепя в моето негодувание спрямо "ме"-кането.

Изпратено: Donika (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 23:16

Фарфала, не ми е правило впечатление в Т-ще да говорят така. По-скоро съм го чувала от хора от други краища на страната - Бургас, София и т.н. Но може и така да е, като си отидем следващия път ще обърна внимание. Виж, в Т-ще много ъ-каме. smiling smiley

www.bg-mamma.com www.bg-mamma.com

Когато човек силно желае нещо, цялата Вселена му съдейства!

Изпратено: мимка_м (IP регистриран)
Дата: 23 May, 2011 23:35

Оххх, много са. А като се превърнат и в правописниииии /става доста често/, става страшно.... Тук- там някоя запетая изпусната или сложена не на място, ок.Не е чааак такъв проблем.
Бях пуснала тема за правиписните грешки, и се оказа, че едва ли не само на мен ми правят впечатление.
А как ви дразни да ги "слушате", а не ви дразни да ги "четете"?

От дъха си частица ти давам-
поеми глътка въздух от мен.
Знам, уплашена си, но продавам
за живота ти своята тлен.
Изкрещи, за да знам, че си моя-
...тъй крещях, щом пое своя път.
Ти вълната си- аз съм прибоя.
Моя кръв си. От моята плът

Дата: 24 May, 2011 00:37

Дони, за Бургас не знам, но за София "ме"-кането си е като дишането за организма - не си даваш изобщо сметка, че се случва, а е на всеки 2 -3 секунди. А ти какво точно имаш предвид като казваш, че "ъ"-кате?
Мимка,относно понасянето на написани грешки - веднъж, още като студентка, си бях позволила да си извадя червения химикал и да поправя бележката за "сабрание" на входа. И съседката, която го бе написала, взела, че точно пред моята майка се оплакала, че във входа живеели много нетактични съседи, дето чак с червено поправили... Но по заведенията отдавна съм се примирила с натОралния сок и фАстъците
Общо взето ме дразнят всякакви грешки, но не съм и безупречна. От Велико Търново съм и там си ни е запазена марка да казваме "доматито". Дори са ме подигравали приятели от Пловдив "А изядохте ли си чушкито и картофито?" Т. е. - мит е твърдението, че в търновския край сме говорели най-вярно. Майкооо, да ни чуете понякога...
Аз като обсъждам така по кой край как говорят хората... Не искам да обидя никого. Но се вбесявам когато хора и институции, които би трябвало да ни учат как се говори и пише правилно, не се справят както трябва.

Редактирано 3 пъти последният път 24.05.2011 00:40.

Дата: 24 May, 2011 00:52

Аз пък съм от Русе, и ние говорим мноооого меко. Ама ми стана интересно, как хора в темата за правописа не се дразнеха, че еди кой си пишел така и така, а сега ги дразни провоговора?

Изпратено: venn (IP регистриран)
Дата: 24 May, 2011 08:39

мимка_м Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз пък съм от Русе, и ние говорим мноооого меко.
> Ама ми стана интересно, как хора в темата за
> правописа не се дразнеха, че еди кой си пишел така
> и така, а сега ги дразни провоговора?
>
Както казах - чак да ме дразни, не smiling smiley По-скоро ми прави впечатление - и при слушане, и при писане. Та ето ти моя отговор на въпроса.

Не помня точно темата ти за правописа - може даже да съм се списала, но не помня в момента smiling smiley - но на мен ли така ми се струва или наистина нещо си засегната?!?!

Дата: 24 May, 2011 09:56

Определено така ти се струва. Не съм засегната, нямам с никой тук какво да деля. Просто изказваме мнение /ако ти се занимава, потърси-има няколко теми във форума за правопис/.
В последната, пусната от мен, излязох "черна овца", че " видиш ли" само мен ме дразни неграмотното писане. Почти всички бяха на мнение, че не обръщат внимание. И сега "хоп, дразни ме". Та това ми стана интересно.
За няколкото години в "странство" съм се наслушала на какъв ли не говор.

наДзад- назад
кОмар- комар
колЕздач- колоездач

и още много, много...

Моя позната толкова се е "поиспанчила" вече, че говори с децата си на испански и в къщи.Но това е друга тема.

Според мен е по-важно, да не се прилагат тези грешки и на хартия.И да пишем на кирилица!!!

А какво влагате в "дразни ме"?Понеже, аз явно влага в конкретния случай, друг смисъл на думата. Правят ми впечатление, но чак да ми "вгорчават" деня и живота, не!

Редактирано 1 пъти последният път 24.05.2011 10:02.

Изпратено: margarita (IP регистриран)
Дата: 24 May, 2011 13:15

На мен повече ми прави впечатление, когато някой се опитва да говори правилно и се стреми да не прави грешки. Веднъж изговаря думата правилно, втори път, обаче както си е свикнал и се получва смешно.

Дата: 24 May, 2011 14:12

Друг мой антифаворит, особено в този форум, е "институций" и "гениколог".

Дата: 24 May, 2011 18:14

farfalla Написал:
-------------------------------------------------- >Но се вбесявам
> когато хора и институции, които би трябвало да ни
> учат как се говори и пише правилно, не се справят
> както трябва.

Абсолютно подкрепям!

Снощи един господин по новините пак се изказа, че имал 'натурално заверено копие на големия талон на колата'...

Мимка, както виждаш заглавието на темата е :езикови грешки- това не включва само правопис. И на мен примерно 'купвам' ми прави впечатление като грешка, но не ме дразни толкова много, докато 'натуралния акт' ми бърка в здравето. И в Ст. Загора говорим меко, аз се опитвам да артикулирам ясно и отчетливо,особено когато общувам в официално-делови стил.

Дразнят ме и думите паразити- преди години имахме една учителка по история, която постоянно повтаряше 'нали' на всяко изречение- една съученичка беше броила да 50 повторения в един учебен час и се отказа да брои нататък.Както казва farfalla това си е за вбесяване.

Изпратено: Iana_A (IP регистриран)
Дата: 25 May, 2011 07:17

Нищо не ме дразни и не ми прави впечатление... Ако събеседника ми е интересен как ще си изговори думите ще е последното нешо което ще забележа а ако е скучен и правилен български да ми докара пак няма да го слушам, ама аз съм от задръстените дето слушат много избирателно, купуват много избирателно и четат м/у редовете та хич не съм от представителната извадка.... smiling smiley

Страници:  12>>
Страница:1 от 2

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.