Седянка : © Български Бебе Център
Прехвърляне на майчинство
Изпратено: gabi_v (IP регистриран)
Дата: 13 June, 2007 20:11

Какви документи трябват, за да прехвърля майчинството или по-точно отпуска за отглеждане на дете до 2 години?
Мога ли да го прехвърля на човек, които не е на трудов договор, а самоосигуряващ се?
Къде трябва да подам тези документи?
Трябва ли лицето, на което ще прехвърля отпуска да присъства пред съответната институция?

Благодаря ви предварително и сори за многото въпроси, но хич нямам време да разпитвам и да се ровя, а пък знам, че тук има много запознати и просветени майчета

LilypieZweiter Ticker

[snimka.bg]
[snimka.bg]
[images21.snimka.bg]

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: viliana29 (IP регистриран)
Дата: 13 June, 2007 20:48

Можеш да го прехвърлиш само на двете баби или на бащата на детето ,кото е задължително те да са на трудов договор.Това е ,което аз знам.Преди около месец питах заради една моя позната и това ми отговориха.

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: ikata (IP регистриран)
Дата: 14 June, 2007 10:54

на майка ми от работата ми искаха декларация по чл. 164, ал. 1 и 3 - има ги в нета, от мен и майка ми и от мъжа ми и майка ми, искаха ми копие от трудов договор, декларация свободен текст от фирмата, че съм осигурена по всички рискове, а от старата фирма, защото не се върнах на работа там - колко дни съм ползвала майчинство и колко ми остават и какво съм получавала през тези месеци. аз мисля, че малко се поувлече тази счетоводителка, но може би за да се презастрахова. на майка ми й иска молба за отпуск пак по образец, най-добре попитай в НОИ, защото всеки различно иска.
мисля, че може да прехвърлиш и на безработен, но не съм 100% сигурна

Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers
Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: viliana29 (IP регистриран)
Дата: 14 June, 2007 15:58

ikata Написал:
-------------------------------------------------------
> на майка ми от работата ми искаха декларация по
> чл. 164, ал. 1 и 3 - има ги в нета, от мен и майка
> ми и от мъжа ми и майка ми, искаха ми копие от
> трудов договор, декларация свободен текст от
> фирмата, че съм осигурена по всички рискове, а от
> старата фирма, защото не се върнах на работа там -
> колко дни съм ползвала майчинство и колко ми
> остават и какво съм получавала през тези месеци.
> аз мисля, че малко се поувлече тази
> счетоводителка, но може би за да се презастрахова.
> на майка ми й иска молба за отпуск пак по образец,
> най-добре попитай в НОИ, защото всеки различно
> иска.
> мисля, че може да прехвърлиш и на безработен, но
> не съм 100% сигурна
>
>


това със сигурност неможе!!!!!



Редактирано 1 пъти последният път 14.06.2007 15:58.

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: bobi@ (IP регистриран)
Дата: 14 June, 2007 16:26

viliana29 Написал:
-------------------------------------------------------
>> това със сигурност неможе!!!!!
>
Може, на някоя безработна циганка, която от бюрото по труда ти посочат! За съжаление! Това го приеха, когато приеха 9-те месеца високо платено майчинство - поредния абсурд, мен ако питате!
Иначе на безработен роднина - не може. Трябва задължително да е на трудов договор!

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: evilpolly (IP регистриран)
Дата: 14 June, 2007 16:52

bobi@ Написал:
-------------------------------------------------------
> viliana29 Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> >> това със сигурност неможе!!!!!
> >
> Може, на някоя безработна циганка, която от бюрото
> по труда ти посочат! За съжаление! Това го приеха,
> когато приеха 9-те месеца високо платено
> майчинство - поредния абсурд, мен ако питате!
> Иначе на безработен роднина - не може. Трябва
> задължително да е на трудов договор!


МОЖЕ... Гледах специален репортаж по телевизията и идеята беше, че майката избира на кого от бюрото по труда (записан в съответната програма), да си повери детето. Ако майка ти или свекървата е регистрирана в програмата на БТ, то тя може да бъде избрана от теб и да гледа детето ти, получавайки минимална заплата, а ти да си се върнеш на работа.
Аз дори мисля дали да не се възползвам от случая, така и така майка ми е безработна. Дори онзи ден се е консултирала със служителките и те са й казали че няма проблем.
Сори, Габи, че избягах малко от темата... но все пак да е ясно. pregradka



Тома - website

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: bobi@ (IP регистриран)
Дата: 14 June, 2007 17:04

Незнаех, че майката има право на избор! Така вече е добре! Благодаря за инфото!

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: viliana29 (IP регистриран)
Дата: 14 June, 2007 20:38

evilpolly Написал:
-------------------------------------------------------
> bobi@ Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > viliana29 Написал:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > >> това със сигурност неможе!!!!!
> > >
> > Може, на някоя безработна циганка, която от
> бюрото
> > по труда ти посочат! За съжаление! Това го
> приеха,
> > когато приеха 9-те месеца високо платено
> > майчинство - поредния абсурд, мен ако
> питате!
> > Иначе на безработен роднина - не може.
> Трябва
> > задължително да е на трудов договор!
>
>
> МОЖЕ... Гледах специален репортаж по телевизията и
> идеята беше, че майката избира на кого от бюрото
> по труда (записан в съответната програма), да си
> повери детето. Ако майка ти или свекървата е
> регистрирана в програмата на БТ, то тя може да
> бъде избрана от теб и да гледа детето ти,
> получавайки минимална заплата, а ти да си се
> върнеш на работа.
> Аз дори мисля дали да не се възползвам от случая,
> така и така майка ми е безработна. Дори онзи ден
> се е консултирала със служителките и те са й
> казали че няма проблем.
> Сори, Габи, че избягах малко от темата... но все
> пак да е ясно.
>
>
>
>е ,ама то тук вече става въпрос за наемане на детегледачка ,а не за прехвърляне на майчинство, това са две отделни неща!

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: polly (IP регистриран)
Дата: 14 June, 2007 21:26

Програмата се казва "В подкрепа на майчинството". Можеш да наемеш безработена жена като детегледачка на детето или ако имаш роднина отговаряща на условията да си избереш нея. За периода на гледане до втората година се плаща минималната заплата и осигуровки.

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: Маги. (IP регистриран)
Дата: 14 June, 2007 22:00

След изтичане на 9- те месеца, аз прехвърлих отпуска за гледане на дете на бащата/нямаме брак/. Той е Земеделски производител и е самоосигуряващ се. Единственото условие за него е да си е внасял осигуровки за всички рискове/вкл.болнични и майчинство/ през изминалите шест месеца. След това той продължава да си внася само здравните осигуровки до навършване на 2 годишна възраст на детето. Майчинството му се води и като стаж.

Може да го прехвърлиш само на пряк роднина/ баща, баба, дядо/ които да са на постоянен трудов договор, но не е изгодно защото те спират да работят и ако са пред пенсия майчинството от 180.00 лв. ще им се отрази негативно при формиране на пенсията.

На безработен не можеш да го прехвърлиш - само в случайте, които са споменали момичетата по горе.


Документите се подават в НОИ на дата на която ти започнеш работа.Прилагаш заповед от работодателяси, че на дата...., лицето....., започва работа на пълен работен ден. Документите се подават от теб и човека който ще поеме майчинството.

Другият вариант е да се върнеш на работа и да вземаш 50% от майчинството към заплатата си, без да го прехвърляш на никого-този вариант ще се окаже най удачен ако започнат да спират майчинствата на деца посещаващи детски заведения.

През периода до навършване на 2 г. на детето имаш право да излизаш в майчинство отново когато сметнеш за необходимо, и закона те защитава от съкращения.

Документите ги има в Интернет на страницата на НОИ. При нас в НОИ също ги има за справка на информационно табло, но те малко още не са наясно кое, как е по новите изисквания. Имахме доста ходене по мъките с това прехвърляне!

[www.picvalley.net] [www.picvalley.net]

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: Meriam (IP регистриран)
Дата: 5 September, 2007 14:33

Искам да се върна на работа през Ноември месец. Знаете ли дали на майка ми която е на половин работен ден, с постоянен договор, мога да прехвърля майчинството? Или на свекърва ми която се пенсионира този месец?

[www.snimka.bg]
[galeria.biberonbg.com]
Lilypie 1st Birthday PicLilypie 1st Birthday Ticker §®§Ц§в§Ъ§с§Ю - 15.07.2006§Ф. / 3,900§Ь§Ф / 50§г§Ю
Reglette regime

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: lival2 (IP регистриран)
Дата: 5 September, 2007 15:04

Може да го прехвърлиш на майка ти по добре ще е.

Re: Прехвърляне на майчинство
Изпратено: diancheto (IP регистриран)
Дата: 5 September, 2007 15:10

Най-добре на роднина (майка, свекърва и т.н.), които работят по трудов договор. Най-малко бумаги са. Иначе е необходимо само да попълните по няколко декларации!

What is a friend? One soul in two bodies!



Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да пишат в този клуб.